Kalkulator stanu zdrowia
Kalkulator BMI (z ang. Body Mass Index - wskaźnik masy ciała) jest prostym kalkulatorem dietetycznym działającym na podstawie matematycznego wzoru opracowanego przez belgijskiego matematyka Lamberta Adolphe’a Jacquesa Queteleta w 1830 roku.
Wskażnik BMI może być używany tylko względem osoby dorosłej. Obliczanie prawidłowej masy ciała dziecka do lat 14 powinno się używać tabel centylowych. Kalkulator BMI nie uwzględnia masy mięśniowej pacjenta. Przez to osoba zdrowa, uprawiająca kulturystykę, sport lub ciężką pracę fizyczną oraz przestrzegająca diety, może według formuły BMI błędnie znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka chorób związanych ze złym odżywianiem.
Dzieje się tak przez to, że BMI bierze pod uwagę jedynie masę ciała oraz wzrost, nie przejmując się tkanką mięśniową bądź tłuszczową, uwarunkowaniami genetycznymi, czy rasą.
Mimo tych oczywistych wad, kalkulator BMI w dalszym ciągu wykorzystywany jest przez dietetyków na całym Świecie ze względu na prostotę oraz względną dokładność.
Wzór:
BMI (kg/m2) = masa ciała [kg] / wzrost2 [m2]
Kalkulator WHR (z ang. Waist-Hip Ratio - Stosunek Talia-Biodra ) jest kalkulatorem pozwalającym na dokładne określenie typu sylwetki oraz ew. typu nadwagi (brzuszna bądź udowa). Dzięki czemu można bardziej dokładnie opracować dietę do indywidualnych potrzeb.
By obliczyć wartość WHR, należy najpierw zmierzyć obwód talii oraz bioder przy pomocy taśmy do pomiarów antropometrycznych, bądź metra krawieckiego. Należy zrobić to jak najdokładniej, by obliczenia były możliwie najbliższe prawdy. Stwierdzenie typu sylwetki oraz typu nadwagi jest kluczowe dla przygotowania diety.
Sylwetka dzieli się na dwa typy i przedstawia to współczynnik WHR.
Współczynnik wskaźnika 0,8 lub wyższy u kobiet i 1,0 lub wyższy u mężczyzn oznacza typ sylwetki androidalnej, czyli tzw. sylwetki typu jabłko.
Współczynnik wskaźnika 0,8 lub niższy u kobiet i 1,0 lub niższy u mężczyzn oznacza typ sylwetki gynoidalnej, czyli tzw. sylwetki typu gruszka.
Najbliżej idealnym proporcjom są sylwetki o współczynniku wskaźnika WHR 0,7 u kobiet oraz 1.0 u mężczyzn.
Przygotowanie idealnej diety będzie dużo prostsze znając wartość wskaźnika WHR. Nie należy więc traktować go po macoszemu.
Wzór : WHR (Waist / Hip Ratio) = obwód talii [cm] / obwód bioder [cm]
Spośród wszystkich wzorów do ustalania prawidłowej masy ciała, najprostszym jest wzór Broca.
Broca założył, że idealna waga człowieka to wzrost w cm - 100. Wzór ten został na przestrzeni lat udoskonalony przez dietetyków. Wynik wyliczony wzorem Broca powinien zostać zmniejszony o 10% w przypadku młodych kobiet natomiast o 5% w przypadku młodych mężczyzn.
Wzór:
Należna masa ciała = wzrost [cm] - 100
Należną masę ciała można dokładniej określić, używając wzoru Lorentza.
Wzór Lorentza jest dokładniejszy od wzoru Broca, ponieważ bierze pod uwagę więcej czynników oraz obliczenia są bardziej dokładne. Nie oznacza to, że wzór Broca jest złym wzorem. Prostota obliczeń jest na tyle dużą zaletą, że wielu dietetyków używa wzoru Broca na co dzień. Natomiast wzór Lorentza pozwala na lepsze dostosowanie indywidualnego planu żywieniowego.
Wzory:
Należna masa ciała (kobiety) = wzrost [cm] - 100 - ((wzrost [cm] - 150) / 2)
Należna masa ciała (mężczyźni) = wzrost [cm] - 100 - ((wzrost [cm] - 150) / 4)